Куренкова Валентина В*ячеславівна

«Говірка осінь»

Відкрите заняття з розвитку мови

з використанням прийомів мнемотехніки

в старшій групі №6 «Теремок»

Мета: Продовжувати розвивати виразну дикцію, регулювати силу голосу, швидкість вимови, продовжувати розвивати мовленнєвий апарат, фонематичний слух. Закріплювати правильну вимову звуків мови, розвивати вміння правильно інтонувати різні типи речень (розповідні, питальні, окличні), інтонаційно передавати різні почуття (здивування, радість…).

Поповнити та активізувати словник дітей різними частинами мови (назвами предметів, явищ, дій, ознак предметів).

Формувати вміння самостійно будувати прості та складні речення, вправляти в складанні простих поширених речень з прикметниками, означеннями і прислівниками. Формувати граматичний лад мовлення у структурі речення.

Учити утворювати нові слова з допомогою суфіксів. Розвивати монологічне та діалогічне мовлення : вчити доречно відповідати на запитання. Формувати

вміння складати сюжетні розповіді, вчити завершувати розповідь кінцівкою.

Продовжувати формувати потребу у спілкуванні з дорослими, однолітками. Розвивати творче мислення, логіку, уяву, вживати                  художньо-поетичні вирази в самостійних розповідях.

Виховувати культуру мовлення, любов до поетичних творів.

Обладнання :Наочний матеріал по темі, індивідуальні схеми речень, обладнання для дидактичних ігор, відео « Осінь», «Осіння руханка », українські приказки про осінь – мнемо таблиці, вірш І. Блажкевича «Осінь», мнемо картинки.

Попередня робота: Проведення бесід, спостереження за змінами в природі восени, відгадування та складання «Осінніх загадок», складання «осінньої казки»  на основі спостережень. Складання розповіді про осінь за мнемо таблицею. Робота з тематичними мнемо смужками.

«Навчайте дитину яким – небудь невідомим йому словам –

вона буде довго і марно мучитися, але зв’яжіть двадцять таких слів з картками, і вона їх засвоїть на льоту»

К.Д. Ушинський.

Хід.

Відеокартинка   « Осінь». Діти заходять до групи.

Вихователь: - Ви сьогодні проснулися?

І матусі посміхнулися?

День новий вас вітає.

Кожен гарний настрій має?

Тож госте ми привітаємо

Гарну пісню заспіваємо.

(Діти співають пісню « Осінь» в обробці І Яворівского)

• Як вважаєте , про що наше заняття?
  • Які прикмети осені згадуються в пісні?

Дидактичні ігри.

1. Д/гра «Звуки осені» (артикуляційні вправи) – Які звуки осені чуємо? Як шумить дощ? (Т-т-т). Як «розмовляє» осіннє листя? (Ш-ш-ш…) Як співає вітер? (У-у-у..) А тапер сильніше. Як фиркає їжачок? (Ф-ф-ф..) Ці звуки моні чи не мовні? Чому?

Бесіда з використанням словесних дидактичних ігор.

1. Д/гра «Осінні слова» - Назвіть осінні слова ( осінь, дощ, урожай…)
  2. Д/гра « Прикрасимо словами» - Осінь яка? Листя яке7 Вітер який? (Відповіді дітей :- Осінь золота. Красива..Листя різнобарвне, мокре…Вітер осінній, холодний…)
  • На яке питання відповідають всі ці слова7
  1. Д/гра «Що робить?» - Осінь що робить? Гриби що роблять? Листя що робить? (Відповіді дітей: - Осінь ходить, збирає, хазяйнує.. Гриби ростуть, ховаються…Листя шарудить, хрумтить, танцює,..)
  2.  Д/ гра « Склади речення» - А тепер складіть гарне осіннє речення. (Відповіді дітей :- Осінь ходить по нашому краю. Листочки танцюють в повітрі. Гриби ховаються в траві…)

Роботи біля дошки.

• Гарні слова підібрали, багато. Якою мовою розмовляємо?

( українською) Чому? ( Бо ми живемо в Україні). Так, така ж багата, як і наша країна. Вона передається від батьків до дитини. А з нею передається і мудрість нашого народу.

(Діти сідають на місця).

Д/ вправа « Склади приказку за мнемо фішками» . Вихователь виставляє мнемо фішки для приказки про осінь не по порядку, а діти розпізнають приказку. («Осінь іде, за собою дощ веде.») . Вихователь показує відповідь – мнемо доріжку. Дитина у дошці з пропонованих мнемо фішек викладає приказку, а інші діти розпізнають її.(« Курчат восени рахують», «Восени і горобець багатий»).

Робота за столами з індивідуальними картками.

1. «Осінні мнемо доріжки» - діти складають речення.
  2. «Склади речення з певною кількістю слів» - будова речень за схемою.
  3. «Запиши речення» - діти роздивляються картинку. Складають речення і «записують» його ( відтворюють схему речення).

Діти встають в коло на килимку.

Д/гра «Чарівний кубик». Складаємо розповідь про осінь. Діти кидають кубик один одному, за малюнками на гранях кубика складають розповідь.

• Гарну розповідь склали. Молодці. А тепер встаньте на півколом.

(Діти стають на півколом біля дошки).

• Я пропоную вивчити гарний вірш про осінь. Ви ним порадуєте батьків.

Вивчення вірша за допомогою мнемотаблиці.

1.Читання вірша вихователем.

2. Читання хором.

3. Читання дитиною, якщо треба, то з допомогою вихователя.

- Ви довчите віршик у другій половині дня.

Підсумок:- Про що було заняття? Що допомагало нам розповідати про осінь?

Що сподобалося? Яке завдання було важким?

Відео руханки.

• А тепер давайте запросимо наших гостей разом затанцювати.
  • (Діти разом з гостями виконують « Осінню руханку).