Бубнова Валентина Іванівна

Заняття з пізнавально-дослідницької діяльності

« Город на підвіконні»

для дітей середньої групи

Мета : Продовжувати ознайомлювати дітей із циклом розвитку рослин.

Розширювати уявлення дітей про умови, необхідні зростання і розвитку цибулі (грунт, волога, тепло і світло). Встановлювати зв’язки: рослини-земля, рослини-вода, рослини-людина. Поглибити знання дітей про рослинний світ, підвести їх для усвідомлення поняття « ріст рослини» за допомогою елементарного дослідження  та аналізу  його результатів. Розвивати спостережливість, допитливість, активність, уяву, мовлення. Виховувати самостійність, бажання піклуватися про рослини. Дати елементарні уявлення про природні вітаміни. Формувати трудові вміння та навички; Закріплювати уявлення про правила безпечної поведінки  під час роботи з грунтом та водою. Під час виконання спільних трудових та ігрових завдань, виховувати у дітей доброзичливість, тактовність, взаємодопомогу, вміння чути й розуміти одне одного.

Підготовча робота : Досвід - спостереження за зростанням цибулі у воді  в різних умовах проростання; оздоблення горщечків для висадки цибулі в ґрунт; підготовка « города на підвіконні» грунту, цибулі. Підбір ілюстративного та відео матеріалів теплиць, парників.

Матеріал : овочі на тарілці, горщечки для висаджування  цибулі, ґрунт, совочки, палички, поливалки з водою, фартухи, щітка з совком для прибирання, після роботи з ґрунтом, ілюстрації теплиці, вологі серветки.

Психогімнастика « Привітання»

Доброго ранку, сонечко ясне!

Доброго ранку, земле прекрасна !

Доброго ранку, дерева багряні!

Доброго ранку, квіти духмяні!

Доброго ранку . птахи галасливі!

Доброго ранку , люди щасливі!

Сюрпризний момент : Таця накрита серветкою

Вихователь : - Діти як ви гадаєте , що тут лежить? (відповіді дітей)

• Я загадаю вам загадки і якщо ви їх відгадаєте дізнаєтесь ,що лежить на таці.
  • Вихователь загадує загадки про овочі, діти відгадують.

Вихователь : - Дуже добре ви молодці. Як можна назвати все одним словом. Так це овочі. Де можна виростити овочі ?»

Діти : - На городі.

Вихователь : - А чи можуть зараз вирости овочі на городі?

Діти : - Ні. Тому , що холодно, мороз, рослини загинуть.

Вихователь : Так, правильно, а для того , щоб виростити овочі, кімнатні рослини  взимку, ранньою весною нам потрібні теплиці ( показ ілюстрацій).

Вихователь : -А для чого потрібні людині рослини з теплиці ?

Діти : - Подарунок на день народження  на свято, прикрасити оселю, цілий рік їсти вітаміни.

Вихователь : - правильно, і щоб виростити рослини на городі і в теплиці, люди різних професій прикладають чимало зусиль. Які професії ви знаєте?

Відповіді дітей: - Садівник, овочівник, фермер, тракторист, водій.

Вихователь: - Так, дуже багато людей працює в теплицях, щоб у нас з вами всю зиму на столі були овочі та вітаміни.

Дидактична гра « Що кому потрібне для праці»

Бесіда - міркування «Що потрібно для росту рослин»

Вихователь : - Ми з вами висаджували  цибульку в водичку, подивіться ось ця стояла на вікні де багато світла і вона вже пустила коріння, гарні зелені  паростки, а ця проростала без світла.

( порівняти 2 цибулини)

Діти : - ( роблять висновок, що без світла і води рослина росте слабшою).

Вихователь : -   Так. Діти, а що ще потрібно для росту рослин?

Діти : - для росту рослин потрібна земля (грунт).

Вихователь: Ви мабуть чули вислів «матінка земля»? Для кожної рослини земля є матінкою, бо дає їй життя.

• Чи зможе прорости рослина в сухій землі? А в темряві та холоді?
  • Можно зробити висновок, що для розвитку рослини треба вода, поживний грунт,світло і тепло.

Вихователь : - Ми теж з вами можемо створити такі умови нашому городику і подбати за ним.

Діти, а давайте сьогодні ми з вами станемо овочівниками і посадимо  цибулинки.

Вихователь: - Спочатку одягнемо  фартухи. Виберемо свої горщики, які ви перед цим прикрасили.

Ознайомлення дітей з послідовністю в роботі

Вихователь: - Спочатку треба насипати в горщик землю, зробити ямку паличкою, посадити цибулинку, легенько пальчиками придушити ґрунт навколо рослини, полити водою.

Техніка безпеки.

Самостійна робота дітей, індивідуальна допомога вихователя..

Вихователь : - Діти подивіться який гарний городик у нас вийшов. На підвіконні багато сонячного світла. Ми будемо спостерігати, поливати та турбуватися за нашими рослинками. (Діти милуються)

Вихователь: - Прибираємо своє робоче місце, знімаємо фартухи, витираємо руки вологими серветками.

• А давайте для наших рослин заспіваємо пісню «А у нас на городі»
  • А що ми побажаємо нашим цибулинкам?

(орієнтовні відповіді – скоріше виростайте, зеленійте та несіть вітаміни діткам. )

Підсумок:

Вихователь : - Що корисного ви дізналися на занятті?, Що найбільше сподобалось Вам? ( відповіді дітей)

• Пропоную вам з батьками вдома також посадити «город на підвіконні» та вживати корисні вітаміни.

Підготовча робота

Перегляд відео про зростання зернини

Показ цибулі в баночках

Прикрашання горщиків